Kiedy zrobić test ciążowy? Jak odczytać wynik?

Test ciążowy jest prostym diagnostycznym narzędziem, które ma wskazywać na potencjalną obecność hormonu świadczącego o zapłodnieniu. Najbardziej wiarygodny wynik można otrzymać 14 dni po owulacji. Jak wykonać test? Kiedy należy udać się do lekarza? 

Test ciążowy – działanie i diagnostyka 

Zadaniem testu ciążowego, którego można dostać w każdej drogerii, sklepie medycznym czy aptece, jest wykrywanie hormonu beta-hCG. Produkuje go błona kosmówkowa, która uaktywnia się, gdy dochodzi do zapłodnienia. Należy pamiętać, że jest on obecny w organizmie kobiety wyłącznie wtedy, gdy doszło do implantacji zarodka. Jego obecność świadczy zatem o możliwości zajścia w ciąży.

Zrobienie testu jest proste, wystarczy wykonać trzy następujące po sobie czynności:

1. Pobrać próbkę. Aby móc wykonać test, kobieta musi zebrać próbkę moczu, która następnie umieszczana jest we wskazanym miejscu.

2. Poczekać na reakcję. Czynniki zawarte w teście wschodzą w reakcje z hormonem. Jest to sygnalizowane zazwyczaj poprzez zmianę koloru kreski. Krople moczu znajdujące się w dedykowanym okienku przenoszone są na błonę zawierającą przeciwciała znakowane barwnikiem. To one wiążą hCG.

3. Odczytać wynik. W drogeryjnych testach ciążowych pokazanie się dwóch kresek świadczy o prawdopodobieństwie ciąży. Wynik pokazuje się najczęściej po kilku minutach oczekiwania. Pierwsza z nich jest kontrolna, druga natomiast świadczy o obecności hormonu. Często może być tak, że druga z kresek ma zdecydowanie jaśniejszy odcień. Gdy test jest negatywny, we wskazanym obszarze znajduje się wyłącznie jedna kreska. Brak podwójnego znacznika czy linii odczytywany jest jako brak ciąży.  

Kiedy powtórzyć test? Fałszywie ujemny lub dodatki wynik

Każdy producent zamieszcza w instrukcji i zaleceniach konieczność powtórzenia testu. Niektóre produkty mogą ulegać uszkodzeniu wskutek długotrwałego magazynowania czy przechowywania w niesprzyjających warunkach. Wówczas reakcja może być błędna, wprowadzając kobietę w błąd. Jeśli okaże się, że nawet powtórzony test daje wynik pozytywny, trzeba jak najszybciej udać się na wizytę do ginekologa, który potwierdzi ciążę, wykonując kolejne badania.

Kiedy zrobić test ciążowy? O czym pamiętać?

Test ciążowy można zrobić w domu lub gabinecie lekarskim. Ten pierwszy jest zdecydowanie łatwiej dostępny i szybszy, ale jego rezultat nie jest pewny. Test domowy wykonuje się go na podstawie gotowego pakietu dostępnego w aptece czy drogerii. Aby wynik był wiarygodniejszy, warto go zrobić kilka dni po dacie, kiedy miała rozpocząć się miesiączka. Wynik będzie rzetelniejszy w przypadku kobiet z uregulowanym cyklem miesiączkowym. Na rynku dostępne są również testy wcześniejszej detekcji, lecz nie zawsze ich rezultat jest wiarygodny. Częste zalecenia mówią o najskuteczniejszym efekcie 14 dni po planowanej owulacji.

Jeśli test domowy da wynik negatywny, warto go powtórzyć również kilka dni później. Należy zaznaczyć, że wykonanie testu zaledwie kilka dni po stosunku seksualnym nie będzie wiarygodne. Zapłodnienie trwa ok. 24 godzin, ale badania pokazują, że plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiety nawet kilka dni. Omawiany hormon przesądzający o wyniku testu jest obecny w moczu po 7-10 dniach od zapłodnienia. 

Test ciążowy a wizyta u lekarza – co należy wiedzieć?

Po pozytywnym wyniku konieczna jest wizyta u specjalisty, który potwierdzi ciążę. Wpływ na wynik testu mogą mieć m.in. przyjmowane przez kobietę leki, zaburzające odczyt czy przebyte schorzenia. Ginekolog ma do dyspozycji bardziej precyzyjne narzędzia diagnostyczne. W razie potrzeby może również zlecić badania krwi, które są zdecydowanie precyzyjniejsze. Hormony pojawiają się w krwiobiegu zdecydowanie szybciej niż w moczu, dlatego taka diagnostyka będzie zdecydowanie pewniejsza. 

Lekarze przypominają, że w razie jakichkolwiek wątpliwości co do wyniku, warto skonsultować go w gabinecie. W przypadku potwierdzenia ciąży, specjalista z zakresu ginekologii zleci niezbędne badania, doradzi, jakie kroki podjąć oraz zaproponuje prowadzenie ciąży.